BRZYDKIE KACZĄTKO

26– 27 MARCA 2023 Teatr Polski – Scena na Łasztowni

Fundacja Balet w ramach roku jubileuszowego XV– lecia działalności Studia Taneczno – Musicalowego

w Szczecinie, wystawia spektakl baletowy BRZYDKIE KACZĄTKO inspirowany baśnią H. Ch. Andersena

w wykonaniu uczniów Studia w reżyserii Pauliny Andrzejewskiej – Damięckiej.

• narrator: Mateusz Damięcki
  • choreografia - Dorota Stankiewicz i Grzegorz Kotek,
  • muzyka – L.J.F. Herold, J. Lanchbery, G. Verdi, W.A. Mozart, R. Kreutzer, H.S. Paulli
  • aranżacje muzyczne - Sylwia Janicka,
  • projekcje multimedialne - Krystian Drywa
  • ilustracja muzyczna i realizacja nagrania głosu narratora – Hadrian Tabęcki.

„Brzydkie kaczątko” to najbardziej znana baśń Hansa Christiana Andersena. Opowiada historię młodego łabędzia, który wykluł się z jaja wysiedzianego przez kaczkę. Ze względu na swój odmienny wygląd pisklę zostało wyśmiane przez inne zwierzęta z gospodarstwa. Opuściło środowisko, które je odrzuciło i udało się samotnie na poszukiwanie przyjaciół. Akceptację odnalazło dopiero wtedy, gdy wyrosło na pięknego, dorodnego łabędzia.

W baśni tej początkowo „gorszy” okazuje się w końcu „lepszym”, a sprawiedliwości staje się zadość.

Historia ta przez pokolenia, aż do dziś, w alegoryczny sposób tłumaczy zarówno dzieciom jak i dorosłym, czym jest miłość, tolerancja i akceptacja. Uczy otwartości na wszelką inność odbiegającą od „tak zwanej” normy (definiowanej często w niewłaściwy, niesprawiedliwy sposób), zewnętrzne różnice, wynikające ot choćby z niepełnosprawności. Przypomina o tym, że nie należy źle traktować nikogo, kto wydaje nam się mniej wartościowy z powodu swojego odmiennego wyglądu. W każdym z nas bowiem, bez względu na powierzchowność, kryje się prawdziwe, wewnętrzne piękno. Potrzeba tylko trochę czasu i akceptacji otoczenia, żeby owo piękno mogło objawić się w całej okazałości.

Spektakl baletowy zrealizowano ze środków Miasta Szczecin i Fundacji Balet pozyskanych od Sponsorów przy współpracy Teatru Polskiego w Szczecinie

Patronat medialny objęli:

TVP 3 Szczecin, Radio Eska i Kurier Szczeciński

ZAPRASZAMY WSZYSTKICH WIDZÓW, TYCH NAJMŁODSZYCH JAK I STARSZYCH DO ZGŁĘBIANIA SZTUKI BALETOWEJ W BAJKOWEJ OPRAWIE.

26.03. 2023 godz. 13.00 i 15.00:

Bilety normalne Sektor A - 40 zł, Sektor BP i BL – 30 zł, bilety ulgowe A - 30 zł, Sektor BP i BL – 20 zł,

Miejsce: Teatr Polski – Scena na Łasztowni, ul. Energetyków 40, Szczecin

PRZEDSTAWIENIA DLA GRUP SZKOLNYCH i PRZEDSZKOLNYCH

27.03.2023 godz. 10.00 i 12.00

Sektor A – 25 zł, Sektor BP i BL – 20 zł

Miejsce: Teatr Polski – Scena na Łasztowni, ul. Energetyków 40, Szczecin

Bilety do nabycia w Fundacji Balet (Studio Taneczno - Musicalowe (dawne Kino Colosseum) ul. 5-go Lipca 46 w Szczecinie, Rezerwacja tel. 609 404 401, mail: balet@post.pl, więcej informacji na https://www.facebook.com/fundacjabalet